Oznamy

Články

Triedy

Náš kolektív

Prevádzka

Fotogaléria

Dokumenty a tlačivá

Čo nás čaká…

Svetielkáči spoznávajú svet

Školská jedáleň

Pracovné ponuky

IRKP + Pomôž svojej škôlke

2% pre škôlku

PROJEKTY

ADVENT – Kto? Kde? Prečo? Ako?

Človek je odjakživa tvorom, ktorý sa pýta a hľadá odpovede. To všetci dobre poznáme a vidíme na vašich deťoch, ktoré s radosťou objavujú svet a spoznávajú život a všetky jeho zákutia. Deti za nami prichádzajú s jednoduchými otázkami.

Nám sa teraz ponúka čas, kedy môžeme nájsť zopár dôležitých odpovedí na tiež zdanlivo jednoduché otázky: KTO? KDE? PREČO? AKO?

KTO je ten, koho čakáme? Bolo by úžasné, ak by sme si tieto najbližšie dni naozaj naplno uvedomovali, že čakáme Boha. Nášho Boha, ktorý sa o nás zaujíma, nie sme mu ukradnutí a hlavne, že On je ten Kráľ, ktorý sa nebojí uponížiť a vziať si prirodzenosť človeka.

KDE sa má narodiť Kristus? My poznáme aj tú známu odpoveď, že Kristus sa má na konci Adventu narodiť nie v jasličkách, ale v našom srdci. Áno, je otrepaná, ale musíme povedať, že nanajvýš pravdivá. Ak ho počas jednotlivých dní adventného času nedokážeme úprimne pozvať do nášho života, a áno aj do tých najtemnejších kútov, tak potom sme to vôbec nepochopili.

PREČO sa do deje? Už od maličkého dieťaťa máme zafixovanú túto otázku. Odpoveď nám má poskytnúť také informácie, ktoré nás nakopnú k činnosti a vymažú všetky pochybnosti. Každý dobre vie, že Kristus príde, aby nám ponúkol spásu. Je teraz len na nás, aby sme to dostali z hlavy do srdca a podľa toho aj žili.

AKO sa to dá (keď všetko okolo nás je programový chaos, hluk, zhon a vťahuje nás to do samého centra)? Skúsme prelomiť závoru, ktorá nám bráni vypnúť všetko rušivé okolo nás – pomyselne či doslova, odísť do ticha svojho vnútra a nebáť sa, že tam objavíme niečo, čo nás vyruší či znepokojí. To je signál, že cesta vedie týmto smerom – pomenovať to, čo do nás vnáša nepokoj a postaviť sa k prekážkam s odhodlaním prekonať ich.

Nezabudnime preto pri hľadaní našich odpovedí na tieto otázky, že Ježiš Kristus a jedine On prinesie: 

  • nádej tam, kde už dlhý čas panovalo zúfalstvo.
  • lásku, kde už stáročia bol človek v zajatí egoizmu.
  • slovo, kde ľudské myšlienky boli len frázou.
  • odpustenie, kde mnohých trýznila pomsta.
  • pomoc, kde už platilo len právo silnejšieho.
  • Boha k ľuďom.

 

Prajeme vám požehnaný čas Adventu a nájdenie tých správnych odpovedí.

Kolektív MŠKP